Po pobycie na Hokkaido i w tamtejszych głownych miejscach jak Sapporo i Otaru, jezioro Toya oraz Hakodate przyszedł czas na zwiedzanie Nagasaki – miasta najbardziej katolickiego w Japonii.
Transport i nocleg
Nagasaki jest położone na wyspie Kiusiu w południowo-zachodniej jej części. Z Tokio można udać się pociągiem – w znacznej części shinkansenem lub samolotem. Kursują również różnego rodzaju promy, w tym ogromne, międzynarodowe. Wybrałem podróż lotniczą ze względu na dogodne połączenie z Hakodate przez Nagoya (z kilkunastogodzinną przerwą). Tym razem jednak ANA nie podstawiła samolotu szerokokadłubowego a zwykłego 737-800 😉

Lotnisko w Nagasaki nie jest dużym obiektem z którego do centrum Nagasaki kursują autobusy (koszt przejazdu 1000 yen).

Nocleg został wytypowany w hotelu Washington Nagasaki, który położony był przy samym najstarszym w Japonii Chinatown oraz w pobliżu transportu publicznego. Tramwaje są wygodnym sposobem na zwiedzanie Nagasaki. Zaopatrzyliśmy się w bilet jednodniowy (500 yen) pozwalający na korzystanie z tego szynowego środka transportu.

Warto przejechać się przynajmniej raz tramwajem – do tej pory ten środek lokomocji widziałem w Hiroshima oraz Kagoshima. Bliższe informacje znajdują się tutaj.
Zwiedzanie Nagasaki – główne atrakcje
Nagasaki przede wszystkim miało być punktem startu na wyspy Goto, na które kursują szybkie promy na Fukue oraz Narau. Jak się okazało na miejscu, jest to interesujące miasto z wieloma świątyniami, kościołami, które posiada unikalny klimat.
Miasto Maksymiliana Kolbego – dom misjonarza
W Nagasaki mieszkał w latach 1931–1935 polski misjonarz i męczennik św. Maksymilian Kolbe. W jego domu utworzone zostało małe muzeum (100 yen wejście), w którym można zapoznać się z historią pobytu naszego rodaka w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Zwiedzanie Nagasaki – główne świątynie
W Nagasaki znajduje się kilku dużych świątyń oraz shrine. Do większości z nich można dojechać tramwajem i krótkim spacerem 🙂


Kofukuji to najstarsza chińska świątynia w Japonii.

Światynia Sofukuji została wybudowana przez chińskich rezydentów w 1629 roku. Widać inną architekturę, tupową dla chińskiej tradycycji, zdecydowanie różniącej się od japońskich budowli tego typu.

Kościoły w Nagasaki
W Nagasaki znajduje się wiele kosciołów. Odwiedziłem dwa z nich moim zdanie najważniejsze – Kościół Ōura, który zwany jest również Kościołem 26 Męczenników, którzy zostali straceli w 1597 roku. Został wybudowany w 1864 roku pod koniec epoki Edo przez francuskich misjonarzy. Na terenie znajduje się również muzeum w którym przedstawiona jest historia japońskiego chrześcijaństwa.

Następny kościół do którego się udałem to Urakami, który znajdował się tylko 500 m od epicentrum wybuchu zrzuconej bomby atomowej 9 sierpnia 1945. Przetrwał jeden dzwon oraz głowa z pomnika Maryi. Odbudowany w roku 1959. Obecnie znajduje się również pomnik naszego rodaka – św. Jana Pawła II. Papież odwiedził Hiroszimę oraz Nagasaki w dniach 25 – 26 lutego 1981 roku.

Muzeum bomby atomowej w Nagasaki oraz plac Pokoju
Będąc w Nagasaki nie można ominąć miejsca zrzuconej bomby atomowej oraz poświęconej jej muzem. Nie ma co opisywać tragedi, która wydarzyła się zarówno w Hiroszimie jak i Nagasaki.


Most Meganebashi
Nie można było pominąć słynnego mostu Meganebashi nad rzeką Nakashima pierwotnie zbudowanego w 1634, a zniszczonego w 1982 roku przez powódź.

Podsumowanie
Podczas mojej pierwszej wizyty w Japonii w 2009 roku i zwiedzeniu Hiroszimy, chciałem odwiedzić Nagasaki. Cieszę się, że udało się to zrobić 10 lat później 🙂 Jeden dzień to jest totalne minimum na zwiedzanie Nagasaki i zdecydowanie warto zaplanować dwa a nawet trzy.