U osób wtajemniczonych w programy lojalnościowe zwłaszcza linii Star Alliance, często krąży pytanie, czy warto mieć status Senator w Miles&More. Przedstawię swoje zdanie na ten temat i oczywiście nie każdy musi się z nim zgadzać 😉 Ogólny opis możliwych poziomów w Miles&More dostępny jest na ich oficjalnej stronie tutaj.
Podstawowe przywileje Senator oraz Star Alliance Gold
Status Senator jest odpowiednikiem Star Alliance Gold dającego szereg korzyści podczas podróżowania liniami w tymże sojuszu. A są to przede wszystkim:
- Dodatkowy bagaż w większości taryf ekonomicznych (niektóre linie nie dają dodatkowe bagażu w przypadku rezerwacji najtańszej taryfy ekonomicznej). Zawsze należy się upewnić jaka jest obecna polityka danego przewoźnika.
- Bagaż priorytetowy — teoretycznie bagaż powinien wyjechać na taśmie jeden z pierwszych i zazwyczaj tak jest w moim przypadku.
- Priorytetowy boarding – wejście na pokład samolotu przed innymi co może być przydatne w przypadku podróży z większym bagażem podręcznym i chęcią bezstresowego jego zapakowania w schowku nad głową 😉
- Wejście do saloników biznesowych (ang. Executive Lounge) – tutaj nie trzeba zbyt dużo opisywać. Dostęp do miejsc gdzie można coś zjeść (czasami lepszego) i się napić. Jeżeli ktoś miał zwyczaj stołować się na lotnisku lub znieczulać przed odlotem, możliwość wstępu do saloniku pozwala zauważyć oszczędności 😉
Powyższe jest dostępne w każdym programie linii lotniczych w sojuszu Star Alliance.
Przywileje Senator w liniach LOT, Lufthansa, Swiss
Należy jednak pamiętać, że przynajmniej teoretycznie linia lotnicza powinna bardziej “nagradzać” swoich, czyli osoby posiadające status w jej programie lojalnościowym. Zatem co takiego daje Senator w liniach zrzeszonych w programie Miles&More? Moim zdaniem do najważniejszych należą:
- Bezpłatny wybór miejsca — obecnie nie jest rzadkością konieczność opłaty za wskazanie miejsca przed odprawą. Senator pozwala wybrać takie miejsce nie tylko dla posiadacza tego statusu, ale nawet dla 3 osób z nim podróżujących (nie muszą być na tej samej rezerwacji). Na lotach długodystansowych “miejscówka” kosztuje kilkaset złotych… Oby było śmieszniej, w liniach Swiss w klasie biznes są miejsca pojedyńcze o nazwie “tron”. Osoba, która zapłaciła sporo $$ za bilet musi i tak za nie dodatkowo zapłacić jeżeli ma ochotę je wcześniej wybrać, chyba że posiada przynajmniej status Senator… W Lufthansa w Airbus A380 rząd 95 (klasa ekonomiczna, górny pokład) jest blokowany i wcześniej dostęp do nich ma tylko Senator oraz HON. A co w LOT – no cóż bezpłatny wybór miejsca dotyczy tylko posiadacza statusu 🙁
- Lepsza dostępność biletów nagród za punkty lojalnościowe — sprawdzałem to empirycznie. Rzeczywiście na moim koncie widzę więcej lotów możliwych do zarezerwowania niż na koncie nawet FTL mojej piękniejszej połówki. Dodatkowo osoby ze statusem Senator mogą zarezerwować bilety nagrody w klasie pierwszej w liniach szwajcarskich Swiss. Przewoźnik ten blokuje miejsca w tej podobno znakomitej kabinie dla innych programów Star Alliance.
- 50% tańszy bilet dla osoby towarzyszącej — super przywilej. W przypadku rezerwacji dwóch biletów nagród w liniach zrzeszonych w Miles&More jest 50% zniżka dla drugiej osoby. Przy drogich biletach jest to spora oszczędność mil!
- 2 vouchery na upgrade do wyższej klasy — lepsze to niż nic. Po uzyskaniu i odnowieniu statusu Senator, przypisywane są do konta kupony, które można wykorzystać do upgrade czyli zmiany klasy np. z ekonomicznej do premium ekonomicznej lub biznesu do pierwszej klasy. Są programy bardziej szczodre, ale nie ma co narzekać 😉
- Status jest ważny minimum 2 lata – to nie jest takie oczywiste. Są programy w których co roku trzeba odnawiać tj. zdobywać odpowiednią liczbę mil statusowych.

Korzyści dodatkowe w innych programach
Są również przywileje “wokół” lotnicze czyli partnerów (banki, wypożyczalnie samochodów, hotele lub linie lotnicze w innych sojuszach), które dają przywileje dla posiadaczy statusu Senator. Ze znanych mi i wykorzystanych to:
- Bezpłatna karta kredytowa Diners Club LOT – posiadacze statusu Senator oraz HON nie muszą uiszczać opłaty rocznej (kilkaset złotych). Warto posiadać ten “plastik” dla wejść do innych saloników biznesowych (podczas podróży linią nie będącą w Star Alliance) lub dla ubezpieczenia podróżnego.
- Możliwość “Status Match” np. z programem lojalnościowym linii Delta (sojusz Sky Team). Po wysyłce skanu karty Senator, Delta nadaje status tymczasowy Platinum w ich programie na 90 dni. W przypadku spełnienia warunków (liczba lotów/liczba uzyskanych mil statusowych) dany status jest przedłużany np. o kolejny rok. Przywileje są odczuwalne natychmiast – np. bezpłatny upgrade do Economy Plus i umieszczenie na liście oczekujących do bezpłatnego upgrade do klasy biznes. Bezpłatny bagaż rejestrowany itp.
- Upgrade do statusu Hertz Gold Plus Rewards President Circle – czasami się przydać może, fajnie dostać auto wyższej klasy niż to które zostało pierwotnie zarezerwowane 😉
Jak widać, dodatkowy bagaż lub wybór miejsca potrafią zaoszczędzić parę groszy… W praktyce, jeżeli lecę prywatnie to odpowiednia miejscówka w klasie ekonomicznej powoduje, iż nie mam potrzeby kombinowania z upgrade.

Infolinia Senator potrafi być pomocna i efektywnie działać
Ponadto, w przypadku opóźnień i innych problemów, zazwyczaj wystarcza telefon na wspomnianą infolinię i problem zostaje rozwiązany (np. rebooking). Już kilka razy uniknąłem stania w kolejce na lotnisku…
Wymieniłem korzyści, z których często korzystam. Senator pozwala również np. zrobić manko na koncie Miles&More, czyli można pożyczyć do 50 000 mil, często jest blokowane miejsce obok w samolocie, jak tylko jest to możliwe lub bezpłatnie można przewieźć sprzęt do golfa (na razie nie gram 😉 Bliższe informacje dostępne na oficjalnej stronie Miles&More.
Status Senator ważny przynajmniej 2 lata
Status Senator nie należy do najłatwiejszych do uzyskania (100 000 mil w roku kalendarzowym). Są programy, w których status Star Alliance Gold jest prostszy do zdobycia zwłaszcza dla osób, które mało podróżują (ale wtedy, po co im to?) lub w tańszych taryfach. W moim przypadku latam głównie LOT-em oraz Lufthansą więc ten status był domyślnym wyborem. Dodatkowo moim celem jest lot pierwszą klasą Swiss a dostęp do niej ma tylko Senator oraz HON (ale ten status to posiadają tylko kosmici 😉
Co ciekawe, w przypadku braku możliwości odnowienia statusu Senator, od razu nie traci się wszystkich przywilejów, ponieważ na kolejne 2 lata przypisywany jest niższy status FTL, który moim zdaniem jest wystarczający dla osób podróżujących z Warszawy (LOT) lub przesiadających się w Niemczech, Austrii, Szwajcarii — czyli tam, gdzie są macierzyste porty Lufthansa, Swiss czy Austrian.
Czy warto posiadać Senator w Miles & More?
Zatem czy warto mieć status Senator? Moim zdaniem tak, ale tylko w przypadku częstych podróży Lufthansą, LOT-em i innymi liniami zrzeszonymi w Miles&More. W innym wypadku warto rozejrzeć się za programem, w którym zdecydowanie prościej jest uzyskać Star Alliance Gold, który udostępni podstawowe i jednolite korzyści dla całego sojuszu.
Subiektywne wyliczenia wartości statusu Senator przedstawiłem tutaj.
Uwaga: Lufthansa ogłosiła zmiany od 1 stycznia 2021.