Przygotowuje się do wykorzystania uzbieranych punktów w Miles&More. Jednym z efektywniejszych sposobów jest pierwsza klasa za mile. Program Lufthansy i spółki słynie z nieracjonalnych dopłat do biletów-nagród, więc kabina F jest dobrym pomysłem.
Dodatkowo większość linii wycofuje najwyższą klasę, więc nie ma co zwlekać! Linie oferujące najwyższe kabiny, które kiedykolwiek udało mi się wyszukać online lub potwierdzić telefonicznie:
- Lufthansa
- Swiss
- Air China
- ANA
- Singapore Airlines (dostępność znacznie zmalała)
Obowiązujące stawki – pierwsza klasa za mile
- Bilet trzy regiony – 155 000 mil / 310 000 mil
- Bilet dookoła świata – 500 000 mil
oraz standardowe dwa regiony – np. Europa-USA – za 91 000 mil / 182 000 mil lub USA-Japonia – 111 000 mil / 222 000 mil
Więcej informacji dostępne tutaj.
ANA – loty z USA do Japonii
ANA posiada dobrą klasę pierwszą i jest spora dostępność na trasie USA-Japonia. Koszt takiego biletu to 111 000 mil w jedną stronę. Dostępne między innymi:
- New York City (JFK) – Tokyo-Haneda (HND) lub Tokyo-Narita (NRT)
- Los Angeles (LAX) – Tokyo-Haneda (HND) lub Tokyo-Narita (NRT)
- San Francisco (SFO) – Tokyo-Haneda (HND) lub Tokyo-Narita (NRT)
- Chicago (ORD) – Tokyo-Haneda (HND) lub Tokyo-Narita (NRT)
- Washington, D.C. (IAD) – Tokyo-Narita (NRT)
- Houston (IAH) – Tokyo-Narita (NRT)

Można wykorzystać dodatkowe segmenty w niższych klasach (zazwyczaj ekonomicznej) np.:
- SFO-(Y)-IAH-(F)-NRT-(Y)-OKA
- SFO-(Y)-IAH-(F)-NRT-(C)-HKG
Dopłaty do biletu również nie są wysokie (~300-400zł) i najlepiej rozpoczynać podróż z USA.
Liczyć na błąd w systemie… Singapore Airlines
Z zasady Singapore Airlines nie udostępnia pierwszej klasy w swoich Airbus 380. Jednak ostatnio udało mi się zauważyć dostępność na dwóch trasach:
- PEK-SIN/SIN-PEK
- SIN-AKL/AKL-SIN

Był to ewidentnie błąd systemu. Możliwość sprawdzenia pierwszej klasy na 6h locie i to za jedyne 65 000 mil i dopłatach 50zł w jedną stronę było prawdziwym “dealem”. Jednak zbyt długo planowałem…
Bilet trzy regiony jeden z efektywniejszych
Jeżeli mamy odpowiednią ilość mil i chcemy je wykorzystać na pierwszą klasę to warto rozpatrzyć bilet trzy regiony. Pozwala on na cztery segmenty, więc można złożyć ciekawe routingi oraz wymaga mniejszej ilości mil. Przykładowe trasy:
- GRU-FRA-HND liniami Lufthansa. Długa przesiadka we Frankfurcie pozwoli na spędzenie miło czasu w salonikach klasy pierwszej! Podróż rozpoczynająca się w Brazyli wymusza na niemieckiem przewożniku niskie dopłaty rzędu 250zł! Dodatkowy segment może być wykorzystany jako dolot w Ameryce Południowej (maksymalnie w biznes klasie) lub w regionie Japonii – np. Chin, Tajwanu czy Korei. Jeżeli odwrócimy podróż dopłaty rosną o 1000zł co przy kabinie F może nie przeszkadza, ale po co przepłacać? 🙂 Do tego nie będzie czasu na saloniki biznesowe 😉


- USA-Europa-Japonia. Czemu nie połączyć ANA z Lufthansa? Jak najbardziej możliwe. Np. ORD-FRA-HND.

- Hongkong-Europa-Ameryka Południowa. Czemu nie połączyć Lufthansa z Swiss? Podobno szwajcarski przewoźnik oferuje interesującą kabinę i serwis. Np. trasa HKG-ZRH-FRA-GRU. Jednakże miejsca za mile są dostępne tylko dla posiadaczy statusu Senator oraz HON i ich rezerwacja możliwa telefonicznie. Dodatkowo bilet złożony w oparciu tylko o członków Miles&More pozwala zaoszczędzić na podróży dla drugiej osoby 50% stawki milowej przy wykorzystaniu Companion Award (SEN oraz HON):

Trasa dookoła świata jako pojedyńcze, oddzielne bilety w pierwszej klasie
Nie jest opłacalnym skorzystanie z opcji biletu za mile za 500 000 w F. Jak widać coraz mniej linii lotniczych oferuje miejsca w tej kabinie, więc efektywniej jest budować podróż RTW w oparciu o bilety trzy regiony oraz oddzielne doloty w klasie biznes. Pozwoli to zaoszczędzić mile.
Trzeba uważać na Lufthansa
Nie dość, że pierwsza klasa wymaga sporej liczby mil, to dodatkowo np. dopłaty rzędu 3tyś zł w jedną stronę (ponad 6tyś zł w obie) to dobry żart ze strony Lufthansa.

Podsumowanie
Powyższe zrzuty są przykładowymi routingami dostępnymi bezpośrednio w wyszukiwarce Miles&More. Wiele innych przykładów trzeba szukać ręcznie, segment po segmencie, a następnie zadzwonić na infolinię. Stawki milowe są znane, liczba segmentów możliwa w danym typie biletu również. Konsultanci potwierdzą dostępność (może się różnić), przeliczą dopłaty i wystawią bilet.