To jest obok postu czy warto posiadać status Senator w Miles and More drugi z serii o statusach. W tym poście przedstawię moje zdanie na temat Frequent Traveler (FTL) w programie Lufthansa, LOT i spółki.
Status FTL posiadałem kilka lat i w przyszłości będę go zapewne posiadać kiedy nie przedłużę statusu Senator. Stanie się to wtedy, kiedy będzie przewaga kosztów nad korzyściami 😉
Ogólny opis możliwych poziomów (w tym FTL) w Miles & More dostępny jest na ich oficjalnej stronie tutaj.
Linie zrzeszone i płacące Lufthansa za korzystanie z programu Miles & More to:
Air
FTL jest efektywny dla podróży w portach macierzystych linii w Miles & More
Przywileje FTL podczas podróży liniami z team Miles & More są podobme do statusu Senator dla pozostałych linii czyli:
- Dodatkowy bagaż w większości taryf ekonomicznych (niektóre linie nie dają dodatkowe bagażu w przypadku rezerwacji najtańszej taryfy ekonomicznej). Zawsze należy się upewnić jaka jest obecna polityka danego przewoźnika. LOT jako jedyny nieprzerwanie udostępnia ten przywilej nawet dla taryfy “bez bagażowej”.
- Wejście do saloników biznesowych (ang. Executive Lounge) – tutaj nie trzeba zbyt dużo opisywać. Dostęp do miejsc gdzie można coś zjeść (czasami lepszego) i się napić. Jeżeli ktoś miał zwyczaj stołować się na lotnisku lub znieczulać przed odlotem, możliwość wstępu do saloniku pozwala zauważyć oszczędności 😉 Zazwyczaj są dwa typy takich obiektów: pierwszy dla pasażerów klasy biznes (bez statusu) i FTL. Lufthansa posiada kilka własnych saloników poza granicami Niemiec do których mają wstęp posiadacze srebnej karty (np. Boston lub Mediolan). Warto pamiętać, że FTL nie może bezpłatnie zaprosić osoby towarzyszącej. Mimo tego, saloniki te są zazwyczaj zatłoczone bo osób posiadających ten plastik jest naprawdę wiele.
- Status jest ważny minimum 2 lata – Są programy w których co roku trzeba odnawiać tj. zdobywać odpowiednią liczbę mil statusowych.
Frequent Traveler to status srebny (ang . silver) w Star Alliance
Status srebny w sojuszu Star Alliance nie daje praktycznie żadnych wartości podczas podróży innymi liniami niż zrzeszonymi w Miles & More.
Uzyskanie wymienionego statusu nie należy do trudnych. Wystarczy bowiem odbyć 30 lotów (np. zmienić przyzwyczajenia z Pendolino na LOT i wszelkie podróże krajowe spędzić na pokładzie narodowego przewoźnika) liniami zrzeszonymi w Miles & More lub zebrać 35 000 mil statusowych (dowolnymi liniami z sojuszu Star Alliance) w jednym roku kalendarzowym. Następnie można go przedłużyć o kolejne dwa lata w jednym z dwóch kolejnych. Np. status uzyskany pod koniec roku 2018 jest ważny do końca lutego 2021. Można go przedłużyć o dwa lata (czyli do końca lutego 2023) w 2019 lub 2020 roku na tej samej zasadzie co jego uzyskanie.
Podsumowanie
Reasumując, jeżeli podróżujesz (w tym przesiadki) z Warszawy, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Luksemburga, Belgii to status FTL będzie użyteczny dla Ciebie. Zasada jest oczywista – najlepiej posiadać status w tej linii, którą najczęściej podróżujemy!