Wyspy Goto były jednym z najważniejszych punktów programu w wyjeździe do dalekiej Azji w 2019. Słynące przede wszystkim z największej liczby Kościołów Chrześcijańskich oraz filmu “Milczenie” w reżyserii Martina Scorsese o prześladowaniach Chrześcijan w Japonii w XVII wieku. W rezultacie zdecydowałem się odwiedzić to tajemnicze miejsce!
Nazwa (orig. Gotō-rettō) pochodzi od liczby – pięciu największych wysp: Fukue-jima (326 km²), Nakadōri-jima ( 168 km²), Hisaka-jima, Naru-shima, Wakamatsu-jima. Na tej ostatniej znajduje się jaskinia w której przez dłuższy czas ukrywali się Chrześcijanie. Cały archipelag składa się w sumie ze 140 wysp. Mieszkańcy żyją głównie z turystyki oraz hodowli małż i jeżowców.
Wyspy Goto – Transport
Z Nagasaki można się dostać dwoma sposobami na Fukue (główną i największą wyspę):
- Szybka łódź.
- Samolot.
Wybór padł na 2 w 1, czyli podróż na Fukue i Narao łodzią, a powrót samolotem do Tokio przez uroczą Fukuokę z 24 godzinną przerwą na ramen! Zaczęliśmy od wyspy Narao, z której można dojechać do jednego z najważniejszych kościołów. W porcie czeka bezpłatny shuttle (bus) dla pasażerów, który zawozi do centrum “miasta”. Łódź naprawdę szybko płynie i podróż z Nagasaki do Fukue trwa 1.5h. Do Narao kolejne 30 min.
Miejsca są wygodne, jest bezpłatny dostęp do internetu oraz możliwość obejrzenia telewizji 😉 Jedynie, ograniczona jest wielkość bagażu, który można zabrać na pokład. Widziałem jednak osobę z walizą większą od niej… My z tego powodu wysłaliśmy pocztą nasze duże walizki do Tokio a do Goto udaliśmy się tylko z “podręcznym” 😉 Niestety bilety nie należą do najtańszych…

Godne uwagi jest “kompaktowe” lotnisko w Fukue, które jest obsługiwane przez mniejsze samoloty — Bombardier. Pierwszy raz leciałem wersją Q200. Z zasady ANA i jej “podwykonawcy” (my lecieliśmy Oriental Air Bridge) rządzą na tym lotnisku.

Bezsprzecznie na obu wyspach bez auta nie ma praktycznie możliwości zwiedzania! Ewentualnie pieszo, ale na to bez wątpienia potrzeba wielu dni. Rekomendowane jest wypożyczenie japońskiej “strzały” :), która jest naprawdę ekonomiczna.

Zakwaterowanie
Zatrzymaliśmy się w nowo wybudowanym (tydzień lub dwa przed naszym przyjazdem było oficjalne otwarcie) hotelu Goto Tsubaki przy samym porcie w Fukue.

Pobyt w hotelu przyjemny, przy czym obsługa hotelu zaliczyła małą wpadkę 😉 Przygotowali piżamę, ręczniki itp. tylko dla jednej osoby. Nie do pomyślenia w Japonii 😉
Wyspy Goto – główne atrakcje
Największą atrakcją są Kościoły, a jest ich sporo, do tego jeden znalazł się na liście UNESCO. Praktycznie w każdym Kościele nie można robić zdjęć. Przy tych najważniejszych zawsze jest osoba pilnująca. Tetsukawa Yosuke zaprojektował dwa najważniejsze Kościoły na wyspach Goto. Wiele innych istnieje do dzisiaj:
1907: Hiyamizu (Kamigoto Town)
1908: Dozaki (Fukue city), Nokubi (Ojika Town)
1910: Aosagaura (Kamigoto Town) Kusuhara (Kishuku Town)
1912: Yamada (Ikitsuki Town)
1913: Imamura (Fukuoka Prefecture)
1916:
1918: Egami (Naru Town) and Tabira (Tabira Town)
1919: Kashiragashima (Arikawa Town)
1928: Tedori (Kumamoto City)
1929: Himosashi (Hirado City)
1933: Oe (Kumamoto Prefecture)
1935: Sakitsu (Kumamoto Prefecture)
1938: Mizunoura (Kishuku Town)
1959: Oura (Nagasaki City)
Wyspy Goto – Kościoły
Kościół Kashiragashima został zbudowany z lokalnego piaskowca już po ustaniu prześladowań Chrześcijan w Japonii. Budowa trwała 9 lat (1910-1919). Znajduje się na wyspie Nakadorijima.
Do Kościoła nie można dojechać samochodem. Droga jest “pilnie” strzeżona przez “ochroniarza” – patrz galeria 😉 Należy pozostawić “4 kółka” na byłym lotnisku, z którego kursuje dedykowane i bezpłatne shuttle. Mieliśmy szczęście, a może i było to gdzieś zaplanowane… Spędzaliśmy czas w Kashiragashima bez natłoku innych ludzi – w autobusie nie było innych pasażerów.
W pobocznym muzeum zostaliśmy ugoszczeni zieloną herbatą oraz herbatnikami. Tak mi zasmakowały, że zaopatrzyłem się w nie w Tokio!


Pierwsza wersja Kościoła Aosagaura znajdującego się na wzgórzu została zbudowana w roku 1879. Obecny budynek został ukończony w 1910 roku. Został zbudowany przez parafian, którzy znosili materiał z plaży.

Następnym punktem w programie był Oso. Kościoł ten został zbudowany w wersji drewnianej w 1879, a murowanej ukończony w 1916.


Kościół Dozaki jest najstarszym na wyspach Goto. Został wybudowany przez francuskich misjonarzy, a w późniejszym czasie przekształcony w muzeum, w którym znajdują się eksponaty z historii 300 lat prześladowań Chrześcijan.


Rekreacja – plażowanie
Na Fukue znajdują się plaże, które pozwalają nabrać sił i być może zmienić karnację. Wydaje się, że brak turystów spowodowany był powodziami na Kiusiu (m.in. Kagoshima).

Fukue jest terenem wulkanicznym z widocznymi pozostałościami ostatniej erupcji. Niegdyś postrachem był Mt. Onidake.

Wulkan ostatni raz dał o sobie znać aż 18 000 lat temu! Ślady są do dzisiaj. Obecnie porośnięty trawą jest miejscem spotkań pasjonatów latawców 🙂
Jazda samochodem po wyspie Fukue jest przyjemna, są kręte trasy, podjazdy i widoki. Trochę gorzej, jeżeli pogoda nie dopisuje — trzeba wtedy zdecydowanie uważać!


W planach miałem wizytę na latarni morskiej znajdującej się na klifie o nazwie Osezaki nad Morzem Wschodniochińskim. Pogoda nie była dobra na dalszą wędrówkę. W rezultacie skończyło się na widoku uchwyconym na poniższym zdjęciu. Nie stwierdziłem obecności żadnych chińskich łodzi! Nawet kutrów rybackich…

Co ciekawe, na Fukue zjadłem jedno z dań, na którym się “wychowałem” w Japonii – Gyudon! To był jedyny raz skosztowania tej potrawy podczas tej podróży po Kraju Kwitnącej Wiśni.

W Fukue znajduje się zamek (Ishida-jo) wybudowany jako ostatni w historii Japonii. Obecnie budynek wykorzystywany jest na potrzeby szkoły.
Podsumowanie
Reasumując wyspy Goto zdecydowanie różnią się od reszty Japonii! Inna atmosfera, która powoduje, że nawet moja druga połówka chce tam pojechać jeszcze raz (podchodziła sceptycznie do wyjazdu na początku). Na pewno zaplanuję ponownie wyjazd do tej ciekawej krainy Kościołów.